„Król, który miał proste serce, ale jednocześnie był pełen majestatu”

(Kroniki Jana Długosza)

8  czerwca 2022 roku dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Ptaszkowej  to data szczególna.  Szkoła obchodziła swoje święto.  Uroczystości związane z tym dniem w naszej szkole zawsze mają wyjątkowy charakter. Posiadanie patrona to dla uczniów nie tylko powód do dumy, ale i zobowiązanie, które powinno być inspiracją do podejmowania nowych, ważnych działań.

Patron to ktoś, kto jest wzorem, ułatwia nam wyznaczenie sobie celu w życiu, a co najważniejsze utwierdza nas w przekonaniu, że to, co robimy, nie jest pozbawione sensu.

Uroczystość ta jest przykładem na to, w jaki sposób można zachęcić dzieci i młodzież do rozwijania swoich zdolności, a przy tym uczyć historii i miłości do swojej „małej ojczyzny”.

Pamiętajmy, iż szacunek dla historii i dziejów naszego narodu to współczesny wyraz patriotyzmu, dlatego nie można wychowywać przyszłych pokoleń w oderwaniu od ich korzeni. Kultywowanie przeszłości ma ogromne znaczenie dla wychowywania patriotycznego dzieci i młodzieży.

Nasz patron Król Władysław Jagiełło zobowiązuje  do osiągnięć  na miarę uczniowskich  możliwości
i postępowania tak, by nie zawieźć zaufania rodziców i nauczycieli.  W czasach, w których historia jest ważnym elementem w edukacji młodego pokolenia, jesteśmy dumni, że patronuje nam tak wspaniała postać , która położyła wielkie zasługi dla naszego kraju, a także odegrała ważną rolę w historii naszej małej ojczyzny jaką jest Ptaszkowa.

Uroczystość uświetnił występ uczniów klas III, V i VI.  Uczniowie przybliżyli postać Władysława Jagiełły prezentując biografię jak i ciekawostki z jego życia. Aktorzy świetnie odegrali scenę „Modlitwy” poprzedzającą „Bitwę pod Grunwaldem” oraz pięknie zaśpiewali „Bogurodzicę” wprowadzając wszystkich w podniosły nastrój. Całość uświetnił średniowieczny taniec.

Data dodania: 2022-06-09 22:13:16
Data edycji: 2022-06-09 22:16:13